Evde Peynir Yapımı

evde nasıl peynir yapılır

Kahvaltı sofralarının ve sandviçlerin vazgeçilmezi olan peynir, en çok tükettiğimiz gıda ürünlerinin başında gelir. Hem besleyici hem de protein açısından oldukça zengin olan peyniri, en sağlıklı şekilde tüketmek istiyorsanız, evde peynir yapmayı deneyebilirsiniz. Pakette satılan peynirlerin içinde hangi katkı maddeleri olduğunu bilmiyoruz, çocuklarınıza doğal ve besleyici bir şeyler yedirmek istiyorsanız, evde peynir yaparak daha doğal beslenebilirsiniz. Peki, evde peynir yapımı kolay mı?


Evde Peynir Nasıl Yapılır


evde peynir yapımı


Aslına bakarsanız evde peynir yapımı oldukça kolay. Püf noktalarını öğrendikten sonra siz de evinizde peynir yapabilirsiniz. Peki ama nasıl? Bunun için; tam yağlı süte, yoğurda, tuza ve bez bir torbaya ihtiyacınız olacak. Bez torbayı, peynirin suyunu süzmek için kullanacaksınız, bunun için tüy bırakmayan bir torba tercih etmenizde yarar var.


5 litre sütü bir tencerede kaynayana kadar pişirin. Daha sonra, kaynama daha yeni başlamışken içine yarım kilo yoğurt ilave edin. Yoğurt bir süre sonra sütün içinde eriyecektir. Yaklaşık bir 6-7 dakika daha pişirdikten sonra, sütün yavaş yavaş pıhtılaşması ile birlikte tuzu da ekleyip, 5 dakika daha pişirin.

Bu sırada süt, yoğurt ile homojenize olup topaklanmaya başlayacaktır. Bir süre sonra süt, peynire dönüşecek ve peynirler sütten ayrılmaya başlayacak. Elde ettiğiniz peynirlerin suyunu bez torbada süzdükten sonra, torbanın ağzını bağlayıp yaklaşık 1 gün ağzı bağlı bir şekilde bekletin. 1 günün sonunda lezzetli peyniriniz hazır.


munise.org

Bir önceki yazımız olan Rüyada Baba Görmek başlıklı makalemizde rüyada baba görmek ne anlama gelir, rüyada baba görmek neye işarettir ve rüyada baba görmek ve ağlamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Konu Etiketleri

evde peynir yapımı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir